טאי צ'י היא דרך חיים

תנועה מודעת, לחימה, מדיטציה, חשיבה מודעת, מודעת בנשימה, יציבה מודעת. בדרך כלל בכל מקום שיש מודעות יש שילוב של העיסוק בתוך החיים עצמם כדרך חיים.

לדוגמה אדם המתרגל נשימה ידע לשלב נשימה בכל רגע בחיים בערנות מתמדת, בצורה כזאת זוהי דרך חיים.

 

היבט נוסף של דרך חיים הוא כוונה. לא תמיד חייב להיות יישום של דרך החיים, מספיק לפעמים להתכוון על מנת שיחשב כדרך חיים. אם כי זה פותח פתח רחב לפרשנות שיוצר בעיה.

 

למשל  תרגול מדיטציה הוא היכולת להיות בערנות מתמדת בכל רגע. אבל לוקח זמן עד שהמתרגל מגיע ליכולת הזאת בינתיים הוא בכוונה להיות כזה לכן גם "הכוונה להיות " היא שלב להפוך את ההתנהלות לדרך חיים.  

 

אם כן מה ההבדל בין אדם שחיי את חייו ללא מודעות  ומקיים" דרך חיים" על פי ההגדרה למעלה. לאדם שבוחר בכוונה תחילה דרך חיים?

 

התשובה בגוף השאלה: בחירה, שינוי, מודעות, 

אלו אשלושת הגורמים שקובעים אם אני בדרך שבחרתי

 

  • בחירה היא הכלי הראשון. קודם כל לבחור להיות במקום שבו אני אומר (לעצמי ולסביבה) מה ואיך אני רוצה לחיות. בחירה היא הכוח הגדול ביותר שממקדת את האדם ומובילה אותו לכל כיוון שירצה. הבחירה מכריחה להפריד והיא אמירה זה אני וזה לא. בחירה היא אמירה של לקיחת אחריות אישית על חיי.

  • שינוי הוא הכלי השני. להבין ולדעת ששינוי כל הזמן יתרחש "ויבדוק" אותי אם אני בדרך או לא. שינוי ינסה לשנות לי את הדרך ואצטרך להיות מודע לכך. זה מוביל לכלי השלישי. על מנת לדעת אם אני בדרך אני צריך מושג שנקרא כוונה עליו אדבר פעם אחרת.

  • מודעות, היא תשומת הלב עמוקה לשינוי שקורה כאן ועכשיו כל הזמן. המודעות היא לשינוי שהבחירה מזמנת לחיים. "האם התגובה שלי לדבר שמולו אני ניצב כרגע היא חלק מהדרך שלי או לא?". זוהי שאלה שאמורה ללוות כל מי שבחור ללכת את דרכו בבחירה מודעות.

 

במובן מסוים לחיות כך כדרך חיים זה מכביד ומגביל. אבל תרגול של דרך זו נותנת חופש אדיר!.

לא עוד לנוע בחוסר שליטה ועם כל גל שעובר להיסחף בזרם. אלה להיכנס לעומק השקט של כל רגע ורגע בחיים ולבחור מי אני ומה אני, מול מה שיש לחיים להציע.

 

 

את המשפט הזה שמעתי מהרבה מורים וגם אמרתי אותו בעצמי לא פעם.

אבל לאחרונה עלתה בי השאלה מה זה דרך חיים?

להבנתי "דרך חיים היא היכולת לחיות את אותו רעיון/תפיסה בכל רגע בחייך".

או כפי שנאמר ביהדות :

  • "בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ - כלומר ליישם בכל רגע בחיים.

  • וְשנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ - כלומר היכולת ללמד את דרכך.

  • וְדִבַּרְתָּ בָּם בְּשבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ וּבְשכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ" - כלומר היכולת להסביר לכל אדם (גם לעצמך) בכול רגע מה אתה עושה ולמה- על פי דרך החיים שאתה חיי לפיה.

זאת התמסרות וחיבור פנימי מלא, הזדהות מלאה על פי דרך מסוימת שאתה חיי הכל לפיה.

 

הרעיון הזה של "דרך חיים" הוא פשוט ובנאלי.

בין שנרצה או לא כולנו חיים "בדרך חיים".  אין אדם שלא חיי לפי דרך חיים בה הוא מאמין ועל פיה הוא פועל אם במודע או בתת מודע. "דרך חיו" תקבע את התנהגותו, תגובתו, מעשיו, רגשותיו, מחשבתו, יחסיו וכו', בקיצור הכול. כל זה זה ברור וטבעי לחלוטין.

 

אבל האם כל עיסוק הוא דרך חיים ?

לדעתי לא. עיסוק יכול להשתלב בדרך החיים וכמובן להשפיע על דרך החיים אבל לא להפוך לדרך עצמה.

לדוגמה עיסוק בספורט או נגינה.

אדם יכול לנגן 10 שעות ביום. אבל לא יבין מהנגינה איך מה לעשות עם התסכול מכישלונותיו בקשירת שרוכי נעליו. ספורטאי שקיבל מכה באצבע לא יבין מעיסוקו איך לחוות קונצרט של מוצרט

 

בעיני המדד הוא האם דרך החיים נותנת לאדם כלי להתנהלות בכל תחום בחיו אם כן, זוהי דרך חיים.

© נכתב על ידי גיא אריאלי

 שלמות מטבטאת בכל רגע,

     הרגע הוא מושלם. בתנועתך אתה מושלם