ההיבט הבריאותי של הטאי צ'י

שיטת הטאיצ'י הוכרה כשיטת טיפול למגוון בעיות בריאות 

והיא מתורגלת כמעט בכול במקום בעולם.

 

עם השנים הפך הטאי צ'י לאחת השיטות הנחקרות בעולם בתחום הבריאות והוא נמצא טוב למגוון רחב של בעיות ומחלות. כגון בעיות שלד ויציבה, מחלות פנימיות, לחצים נפשיים ומתחים, בעיות לב, בעיות עיכול, פיברומיאלגיה ועוד.  

להיבט הבריאותי של הטאי צ'י יש שלוש יסדות:

 

  • רפואה סינית- כבר לפני אלפי שנים פתחו הסינים גישת רפואה שונה מאוד מהמקובלת במערב. על פי הרפואה הסינית יש בגוף ערוצי אנרגיה שבהם זורם צ'י באופן קבוע. כשהצ'י זורם בצורה מאוזנת ותקינה הגוף בריא. כאשר יש שיבושים בזרימה נוצר פוטנציאל לבעיה שבמידה ולא תטופל תהפוך למחלה. כלומר בריאות היא מצב קבוע של שמירה על איזון פנימי בין מערכות הגוף (הפיזיות והרגשיות) השונות. למעשה גישה זאת מוכרת לכל אדם. לדוגמא אם ארגיש עייף אלך לנוח כדי לאזן את הגוף. אם אהיה צמא אשתה להחזיר לגוף את איזון המיים שצריך להיות בו. אם אחוש קלקול קיבה מזון מקולקל מוציא את סביבת החידקים הטבעית בקיבה מאיזון. כולנו מדברים את בשון של איזון באופן טבעי. הסינים פיתחו מאוד גישה זאת ואימצו תאוריות שונות שהוכחו במשך אלפי שנים כיעילות לטיפול וריפוי. 

 

 

  • מדיטציה - הינה תרגול של מיקוד ומודעות לתחושה פנימית. מטרתה להביא את האדם לנוכחות מלאה, והשקטת ההכרה. זוהי התבוננות שקטה על המציאות כפי שהיא מתרחשת כאן ועכשיו ללא שיפוט או הזדהות עם החוויה שמתחוללת ברגע זה. לתרגול מדיטציה יתרונות רבים בהם: שיפור מצב הרוח, יצירת תחושת שלווה, חינניות, ריכוז, שיפור הזיכרון, תחושת שחרור ממתחים פיזיים ונפשיים, הקלה פיזית לבעיות בריאות ועוד. טאי צ'י היא מדיטציה ייחודית מפני שהיא נעשת בתנועה. יתרונה הוא בשילוב בין התנועה ומדיטציה המתבוננות (ואיננה מעורבת). או במילים של טאי צ'י:  "עשייה באי עשייה".

 

 

 

  • התעמלות גופנית - מאפיין נוסף ויחודי לאומנות הטאי צ'י היא אימון התעמלות הגופני יעיל הגורם לגמישות וחיזוק הגוף כולו בהיבט הפיזי. בגלל התנועה האיטית נדרש מתלמיד הטאי צ'י יכולת עמידות בקושי, שיחרור והרפיית הגוף בתנאים של מתיחה ותנועות פיתול שונות. כהתעמלות הטאי צ'י מתורגל עד היום ברחבי העולם ובמיוחד בסין על ידי אנשים מבוגרים ושומר על גמישותם ומצב בריאותם לאורך שנים רבות.

רשימת מחקרים חלקית